Atıştırmalık Yetmezliği Çekenlere 5 Diyet Cips Tarifi

Diyet yaparken en zor konulardan biri hiç kuşkusuz atıştırmalıklar. Yemekten sonra hiçbir şey tüketmeyin, televizyonun karşısında hiçbir şey yemeyin diye beynimizi yiyen diyetisyenlere inat canımız atıştırmalık çekiyor işte! Özellikle de kış günlerinde diyet yapıyorsan şöyle televizyonun karşısına kurulup çayın yanında ağza atmalık atıştırmalıklar gözünün önünde uçuşur. Sen de atıştırmalık yetmezliği çekiyorsan ve mis gibi cipslerden uzak kaldığın için yüreğin dağlanıyorsa senin için 5 sağlıklı ve diyet cips tarifi derledim. Bol baharatlı mis gibi cipslerin yerini tutar mı? dediğini duyar gibiyim. Ama baharatsa baharat, yine tatlandırır sağlıklı bir şekilde tüketirsin, hiç dert etme. Ateşe tutunca alev alan o cipslerden kendini soğut ve sağlığa doğru adım at. Konu cipsler olunca çenem düştü, hadi tariflere geçelim.

Pancar cipsi

Bu cips tarifleri fırında yapıldığı için son derece sağlıklı. Evde yapılan cipslerin yapılış mantığı hemen hemen aynı Meyveyi ya da sebzeyi ince ince doğrayıp, baharatlayıp fırına veriyorsun. İnce ince dilimlediğiniz pancarların üzerine zeytinyağı, sarımsak, karabiber ile tatlandırdıktan sonra tepsiye dizin ve önceden 200 derecede ısıttığınız fırında 15 dakika kadar pişirin.

Tatlı patates cipsi

Normal cipsleri andıran bu muazzam cips de atıştırmalık ihtiyacını en iyi şekilde dindirir. Tatlı patatesleri dilimledikten sonra zeytinyağı, kekik ve dilediğin diğer baharatlarla harmanlayıp fırına vermen yeterli.

Havuç cipsi

Havucun cipsi mi olur dediğini duyar gibiyim. Ama mis gibi baharatlarla birlikte fırınladığında mis gibi bir cips elde edeceksin.

Kabak cipsi

Diyette mis gibi kabak kızartmasının yokluğunu çektiğini biliyorum. Bunu dindirmek için baharatlarla harmanladığın kabakları fırınla ve sarımsaklı yoğurtla bir güzel ye.

Ispanak cipsi

Yok artık! deme. Zeytinyağı ve baharatlarla harmanladıktan sonra fırın tepsisine dizdiğin yaprakları fırına ver ve 10 dakika kadar pişir.

Elma Cipsi

Daha tatlı atıştırmalıklar istiyorsan meyve cipsleri iyi bir fikir olabilir. Ev yapımı cipsler arasında popüler olan elma cipsini ince ince doğrayıp fırınlaman yeterli.

Muz Cipsi

Bir diğer çok bilinen meyve cipsi de muz cipsi. Doğrayıp fırınlayarak kolayca elde edebileceğin bu cipsi çayın ya da kahvenin yanında tüketebilirsin.

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama bölümünde okumakta. 4 yıldır freelance metin yazarlığı yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir