Kışın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yazın bitmesiyle birlikte depresyona giren ve kış geliyor diye havalara uçan sevgili keyifistler, kışın cilt bakımı oldukça önemli bir konu. Havaların yavaş yavaş soğumaya başladığı şu günlerde cildimizin yavaştan kurumaya başladığını, gerildiğini ve cansızlaştığını görebiliriz. En çok dış etkene maruz kalan yüzümüz hava koşullarından direkt olarak etkilenir. Bunun için ciddi soğuklar henüz başlamadan önlem almakta fayda var.

Peki kışın cilt bakımı nasıl yapılır? 

  • Cilt temizliği her mevsim dikkat edilmesi gereken bir konu. Cildinizin sabah ve akşam olmak üzere iki kez temizlenmesi şart. Kış aylarında kuruyan cildinize tazelik kazandırmak için kremli doğal sabunlar ya da cilt tipinize uygun temizleme jelleri kullanabilirsiniz.
  • Yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirme aşamasına geçmeden önce nemlendirici kremin etkisini arttırmak amacıyla canlandırıcı özellikli bir tonik kullanabilirsiniz. Cilt tipinize ya da cilt sorunlarınıza göre seçtiğiniz tonik cildinizin solgun görünümünü ortadan kaldırır.
  • Kışın cilt bakımı için en önemli adım ise nemlendirmedir. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile cildinize ihtiyacı olan nemi kazandırmalısınız. Eğer kuru bir cilt tipine sahipseniz günde birkaç defa nemlendirici uygulayarak cildinizin kuru kalmamasına özen göstermelisiniz.
  • Kuruyan cilt solgun ve cansız görünür. Bu görünümü ortadan kaldırmanın en iyi yolu ise peeling yapmaktır. Kuruyan ölü derileri cildinizden arındırmak için küçük tanecikli salisilik asit içeren maske ya da jeller kullanabilirsiniz.
  • Yaz aylarında kullandığınız güneş kremlerini bir kenara kaldırmayın. Çünkü kışın da cildinizi güneş ışığından korumanız gerekir. Özellikle karlı havalarda güneşin yansıması ile birlikte güneşin zararlı ışınları cildinize zarar verebilir. Düşük faktörlü bir güneş kremi ile bu durumun önüne geçebilirsiniz.
  • 25 yaş üzerindeyseniz kuruyan cildin ince kırışıklıkların oluşumunu arttırdığını bilmelisiniz. Bu açıdan cildinizi nemli tutmanın yanında anti-aging yani kırışıklık karşıtı kremleri kullanmaya özen göstermenizde fayda var. Hem cilt hem de göz çevresi için kullanacağınız bu kremler aynı zamanda kışın cildinizin daha canlı görünmesine yardımcı olur.

Kış aylarında da cildinizin sağlıklı kalmasını istiyorsanız bu adımları takip ederek istediğiniz canlı cilde kavuşabilirsiniz sevgili keyifistler! :)

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama bölümünde okumakta. 4 yıldır freelance metin yazarlığı yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir