Düşük Göz Kapağı Makyajı Nasıl Yapılır?

Düşük göz kapağına sahip olanlar için farklı göz makyajları yapmak zorlayıcı olabiliyor. Geniş göz kapaklarına nazaran daha dar bir alan olması far ve eyeliner konusunda zorluk çekilmesine sebep oluyor. Eğer senin de göz kapakların düşükse ve o gösterişli göz makyajlarının neden sende güzel durmadığını merak ediyorsan harika ipuçlarına hazır ol. İşte düşük göz kapağı makyajı için tüyolar.

Far Bazı Kullan

Düşük göz kapaklarının en büyük sorunu far ve eyelinerın gün içinde bütün göz kapağına dağılmasıdır. Senin de göz kapakların düşükse bu cümleyi okuduktan sonra derin bir acıyla kafanı salladığından eminim. Harika görünen göz makyajının daha 1 saat dolmadan göz kapağında çizgilenmesi ve dağılmasından bıktıysan mutlaka far bazı kullanmalısın. Çünkü far bazları uygulayacağın ürünleri daha iyi tutar ve kalıcı olmasını sağlar.

Suya Dayanıklı Ürünler Tercih Et

Düşük göz kapakları, gözünü kırptığın sürece katlanır ve açılır. Bu sebeple göz makyajın kalıcı olmaz. Bunun önüne geçmenin bir diğer yolu da suya dayanıklı yani üzerinde waterproof yazan ürünler kullanmak. Göz kalemi ve eyeliner tercihini bu yönde yaparsan makyaj yapar yapmaz sabitlenir ve herhangi bir bulaşma yaşamazsın.

Gözün Açıkken Makyaj Yap

Birçok kişi far ve eyeliner uygularken gözlerini kapatır ve parmaklarıyla çekiştirir. Düşük göz kapağına sahipsen ve sen de göz makyajını bu şekilde uyguluyorsan yanlış yapıyorsun demektir. Göz kapakların düşük olduğu için gözlerin kapalıysan uyguladığın makyaj, gözlerini açtığında aynı şekilde görünmez. Bu açıdan karşıya bakarak, göz kapağının göründüğü yerlere makyaj yapmanda fayda var.

Yumuşak Renkler Kullan

Koyu ve sert renkler gözlerinin daha küçük ve düşük görünmesine sebep olur. Far kullanıyorsan kaşın hemen altındaki kısma kahverengi gibi daha yumuşak ve toprak tonlarındaki renkleri tercih edebilirsin.

Göz Çevresini Belirginleştir

Eyeliner ya da kalem kullanarak kirpik diplerini iyice belirginleştirdiğinde göz kapaklarındaki düşüklük daha geri planda kalır. Eğer eyeliner kullanmayacaksan ince uçlu bir fırça yardımıyla koyu renk bir farı kirpik diplerine uygulayabilirsiniz. Eyeliner etkisini arttırmak istiyorsan da akmayan siyah göz kalemini gözünün içinden kirpik diplerine uygulaman yeterli.

Tüm bu tüyoları uyguladığında gözlerinin daha geniş ve yuvarlak görünmesini sağlayabilirsin. Yazıyı okumayı bitirdiysen deneme yapmak için ayna karşısına koş! :)

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama bölümünde okumakta. 4 yıldır freelance metin yazarlığı yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir