Doğal Malzemelerle Ev Yapımı Tonik Yapımı

Cilt bakımı yaparken takip edilecek önemli adımlar vardır. Bunlardan biri de nemlendirici uygulamadan önce cildi tonik ile silmektir. Eğer sen de cildinin daha parlak, sağlıklı ve pürüzlerinden arınmış bir görünüme kavuşmasını istiyorsan mutlaka temizleme sonrası, nemlendirici öncesi tonik uygulamalısın. Piyasada sayısız tonik bulunmasına rağmen sağlıklı içeriğe sahip tonik bulmak son derece zor. İçeriğinde bulunan paraben, parfüm, alkol gibi kimyasallar cildinin nem dengesini bozabilir. Güvenilir tonik bulmakta zorlanıyorsan evde yapmaya ne dersin? İşte senin için derlediğim ev yapımı tonik tarifleri.

Biberiye toniği

Cildi pürüzsüz bir görünüme kavuşturmak istiyorsan kullanabileceğin en iyi malzemelerden biri biberiyedir. Aktardan alacağın taze biberiyeleri bir kap içinde elma sirkesi ve su ile karıştır. Bu karışı spreyli bir kap içinde yaparsan kullanımı çok daha kolay olacaktır. Bu toniği düzenli olarak cildine uygulayabilirsin.

Yeşil çay toniği

Karma veya yağlı bir cildin varsa cildini fazla yağdan arındırmak ve sivilce oluşumunu en aza indirmek için yeşil çay ile ev yapımı tonik yapabilirsin. Bunun için öncelikle yeşil çayı sıcak su ile güzelce demle. Yeşil çay poşetini çıkardıktan sonra bir su bardağı yeşil çayı ılıması için bir kenara bırak. Daha sonra içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ekle. Bir şişe içine koyduktan sonra düzenli olarak pamuk yardımıyla cildine uygulayabilirsin.

Gül Suyu Toniği

Yıpranan, kuruyan, çatlayan ve solgun görünen kuru bir cildin varsa gül suyu toniği bunun için en iyilerinden biridir. Evde yaptığın ya da içeriğine güvendiğin bir markadan aldığın gül suyu içine birkaç damla sardunya yağı eklemen yeterli. Bu tonik cildinin yumuşamasını ve daha sağlıklı  ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Aleo Vera Toniği

Evde büyüttüğün aleo vera bitkisinden elde ettiğiniz ya da hazır olarak aldığın aleo vera jelini bir sprey şişesine su ile karıştırarak koy. Bu toniği her sabah ve her akşam nemlendiriciden önce cildinize uygulayabilirsin. Eğer cildin kuruysa az miktarda badem yağı da ekleyebilirsin. Yağlı ciltler limon ya da gül yağı ekleyerek kendine özel bir tonik elde edebilir.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama bölümünde okumakta. 4 yıldır freelance metin yazarlığı yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir