Evde Yapabileceğiniz Cilt Sıkılaştırıcı Maske Tarifleri

Sağlıklı ve sıkı görünen bir cilt, güzelliğin anahtarıdır. Yaşla birlikte cildinde sarkmalar oluştuysa ya da yağlı ya da karma cilt tipine bağlı olarak geniş gözenek problemiyle uğraşıyorsan evde kolaylıkla hazırlayabileceğin cilt sıkılaştırıcı maskelerle bu sorunların üstesinden gelebilirsin. Çok fazla para harcamadan, kolaylıkla elde edebileceğin malzemelerle hazırlanmış doğal maske tarifleri ile daha sıkı, canlı ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsin. Sabırsızlandığını biliyorum, o zaman vakit kaybetmeden cilt sıkılaştırıcı maske tariflerine geçelim.

Kil Maskesi

Farklı markaların yüksek fiyatlı kil maskeleri yerine aktardan alabileceğin kil ile çok daha sağlıklı bir maske yapabilirsin. 3 yemek kaşığı kil içine aldığı kadar süt karıştırarak macun kıvamına getirdikten sonra cildine sür. Eğer süte alerjin varsa gül suyu da kullanabilirsin. Yüzüne ve boynuna uyguladığın kil maskesini 15-20 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayabilirsin. Kil maskesi cildi gerdiği için mutlaka uygulama sonrası nemlendirici kullanmalısın. Özellikle yağlı ve karma ciltliler için düzenli kullanımda bu maske sıkılaştırıcı etki yapar. Sen de haftada bir ya da iki olmak üzere düzenli olarak kil maskesi yaparsan gözeneklerin görünümünü iyileştirebilirsin.

Yumurta Maskesi

Cildi daha sıkı ve gergin hale getirmek için kolaylıkla bulunabilecek malzemelerden biri de yumurta akı. Bir kap içinde yumurtanın akını, 1 yemek kaşığı yoğurdu ve bir tutam şekeri karıştırdıktan sonra cildine uygula. Kuruduktan sonra cildini ılık su ile temizleyebilirsin. Gözeneklerinin daha da sıkılaşması için ılık suyun ardından soğuk su ile yüzünü yıka. Bu maskeden sonra da cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanmayı ihmal etme.

Muz Maskesi

Daha kuru bir cildin varsa ama yine de cildinin sıkı görünmesini istiyorsanız muz maskesi bunun için ideal. 1 muzu ezdikten sonra 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı bal ile karıştırıp yüzüne uygula. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durula. Haftada iki kere uygulayabileceğin bu maske düzenli kullanımla birlikte cildinin çok daha canlı, sağlıklı ve sıkı görünmesini sağlar. Muzun cildin elaskiyetini yeniden kazandırma özelliği sayesinde özellikle ileri yaştaki kadınlar için de harika bir maske malzemesidir.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama bölümünde okumakta. 4 yıldır freelance metin yazarlığı yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir